Padło ECU? Wymiana połączona z stg1 dla 2.0t

Hallo, krótki wpis – parę dni temu trafiło do mnie kolejne uszkodzone ECU z SSa, sypiące błędami, na szczęście za bodaj szóstym razem udało się odczytać zawartość jego pamięci na stole operacyjnym.

Klasyczne objawy: https://www.saabtuning.pl/p0606-p0638-p1681-typowy-problem-uszkodzony-sterownik-silnika-ecu/

Celem była wysyłkowa wymiana sterownika tak aby nie programować tego już techem, tylko przykręcić nowy i jechać, połączona z update softu i stg1 🙂

Stary sterownik… no cóż.. złom, posypana pamięć, naprawdę cud że to udało się jeszcze w ogóle odczytać (gdyby nie przeszło to tylko TECH/ASO/SPS z uwagi na brak info o vinie/immo).

Jak to w niemal każdym 9-3 soft był stary, pamiętający jeszcze 2003r, czyli ten który (w pewnych warunkach) mógł generować fałszywe błędy sterowania turbiną, np. P0244. Plik dostał update z 2008r który naprawia ten, jak i kilka innych drobnych problemów (np. falujące wolne obroty).

A potem do tego stg1 pod dane auto, z celem 320Nm 200KM, kilkoma 'bonusowymi’ modyfikacjami map, włączając w to mapę zapłonowa przygotowaną także pod benzynę 98 (seryjnie auto ma taką samą pod 98 i 95 przez co nie wykorzystuje potencjału lepszego paliwa niepotrzebnie spalając go więcej), przeskalowany wskaźnik doładowania, czy poprawione parametry obszaru 'Oil Quality’ – żeby już nie sugerował zmian oleju co 30tys..km lecz odpowiednio wcześniej.

Tak przygotowany sterownik silnika trafił w ręce właściciela Saabiny i z tego co wiem jest happy 🙂 zresztą.. (za zgodą autora):

Ecu doszedł,założyłem i wszystko ok ,:):)pośmigam trochę i w pon zadzwonię, Aaa i obroty mi przestały falowac:),a na gazie tez hula (możliwe to?)  Pozdrawiam serdecznie i dziękuję jak narazie

Ok, fajnie, z gazem możliwe jesli gazonwik pomyślał przy strojeniu 😉 ale warto to sprawdizć żeby nie było jakieś wtopy typu wypalone gniazda zaworowe bo jednak było ubogo. Czuć różnicę w jeździe?

Czuć czuć ,i to w pełnym zakresie obrotów:)A do gazownika i tak muszę jechać na sprawdzenie jak to wygląda teraz ,kurczę jestem mega zadowolony:):)

Bajo 😀

2 thoughts on “Padło ECU? Wymiana połączona z stg1 dla 2.0t

Możliwość komentowania jest wyłączona.