[polift] Gra i trąbi BioPower w kombi – jedno auto, 3 paliwa

Hallo 🙂

Takie oto kombi śmiga od kilku dni po Ciechanowie i okolicach z wyższą mocą…

Autko mojego kolegi, bardzo zadbane, seryjnie było 2-litrowym BioPowerem w wydaniu 2.0t 175KM, mimo dodatkowych map i ograniczeń związanych z obsługą paliwa e85 – a jest trochę różnic względem zwykłych wersji, zostało rozpracowane i dostało stg1.

Ma także instalację lpg, (która nawiasem mówiąc wymagała strojenia zupełnie od nowa), więc w zasadzie jakby to podsumować.. może jeździć na 3 różnych paliwach…

Generuje obecnie 320Nm 210KM na benzynie/lpg oraz podobny moment, lecz ‘tylko’ 195KM na paliwie e85 -gdyby takie udało się gdzieś w Polsce zatankować.

Wersja oczywiście poliftowa, MY08 z nalotem około 330tys km i… zero stuków, zero missfire, zero dymienia, silnik pracuje jak pszczółka. Ahhh żeby tak jeździły b207 z przebiegami około 200tys (ile w tym prawdy?) które do mnie trafiają..To auto potwierdza że ‘trójka z przodu to dobra liczba – wszystkie większe naprawy/serwisy zostały już wykonane, więc miejmy nadzieję będzie dzielnie służyć przez kolejne dziesiątki tysięcy kilometrów.

Ale wracając do tematu stg1 i e85 – dla potomnych – na benzynie osiągamy więcej mocy ponieważ e85 jest mniej kalorycznym paliwem (choć ma masę innych zalet, poza ekologią także mega odporność na spalanie stukowe – wysoka liczba oktanowa), przez co dla uzyskania tej samej mocy musimy wlać go o około 30% więcej, a to oznacza że szare poliftowe wtryski zaczynają być na styk. Teoretycznie jest jeszcze ok 15KM zapas na obecnym setupie, ale nie ma co przemęczać turbinki 🙂 lepiej włożyć większą z Aero, gdy zacznie kiedyś brakować..

Przy okazji – wersje 2007+ miały problemy z głowicami – miękkie gniazda zaworowe, co doprowadzało do stopniowej utraty kompresji na zimnym silniku. B207 w wersji BioPower różni się od ‘zwykłej’.. głowica jest fabrycznie wzmocniona.

Pozdrawiam!

PS. To nie alu, to kołpaki!

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.