Nie grają głośniki w drzwiach – słówko o wzmacniaczu AMP1 w saabie

Cześć, zapewne wielu z nas zdarzyła się usterka, której głównym objawem jest.. 'brak napędu’ głośników.

Mowa o sytuacji gdy głośniki w desce grają – średnio/wysokotonowo, natomiast w ogólnie nie ma bassu – zero dźwięków z tych w przednich drzwiach.

Najczęściej przyczyna znajduje się pod fotelem kierowcy. Chodzi o to że ktoś (niezbyt?) mądry wymyślił mocowanie wzmacniacza AMP1 pod fotelem, na wykładzinie. Gdzie w szczególności jesienią i zimą jest tam dużo wilgoci. Choćby z mokrych butów pasażerów czy kierowcy… To doprowadza do dostawania się tej wilgoci do wnętrza wzmacniacza, a więc do korodowania jego obudowy i elektroniki wewnątrz.

Czasami taki wzmak udaje się uratować u lokalnego elektronika – przelutowując ścieżki i uszkodzone układy, ale nie zawsze. Wtedy trzeba wymienić. Statystycznie – na bazie moich doświadczeń – szansa wynosi 50:50.

Demontaż wzmacniacza jest dość prosty, choć wymaga wyćwiczonych palców do odpięcia kostki i odkręcenia (jednej) śrubki mocującej pod fotelem. Ostrożnie – światłowody. Na dzień dobry należy fotel przesunąć na max do przodu – lepszy dostęp.

Wzmacniacz wygląda tak:

Wiem, że niektórzy próbowali zrobić małego moda – tak na przyszłość – osadzić go na dystansach tak aby był wyżej/ponad wykładziną, co przynajmniej teoretycznie powinno pomóc na zaś. Nie polecam natomiast owijania go jakąś folią czy czymś podobnym. Jest to najprostsza droga do przegrzania/spalenia/pożaru auta 🙂 No chyba że komuś saabina mocno zaszła za skórę…

Swoją drogą – jeśli ktoś ma audio w wersji ’70’, czyli bez głośników w drzwiach, to właśnie m. in ten wzmacniacz będzie potrzebny do rozbudowy audio do wersji Premium 150, zaś do wersji Premium 300 (6 głośników w tylnej półce) jeszcze jeden – AMP2 do bagażnika. O takiej rozbudowie wkrótce napiszę 🙂

3 thoughts on “Nie grają głośniki w drzwiach – słówko o wzmacniaczu AMP1 w saabie

  • To ja tylko dodam, że jak zaniknie dźwięk z jednej strony , to bardzo prawdopodobne, że przy zmianie głośności pociągnięto pokrętło 'do siebie’ a potem w lewo/prawo. W przedlifcie jest taki 'ukryty’ ficzer, który działa podobnie jak regulacja audio przód/tył. Można powiedzieć, że to takie czterostrefowy audiotronik 😉
    pozdro

  • Jak wygląda sprawa w SS MY08 wzwyż? Jak rozumiem były montowane trzy zestawy nagłośnienia? Premium 70, Premium 150, BOSE/Prestige 300 (300 tylko w Cabrio?).

    W swoim SS’ie mam wbudowane Premium 150, ale czuć lekki niedosyt, zastanawiałem się nad upgrade’em tylko nie wiem co można tutaj zrobić wstępnie najniższym kosztem? Czy da radę zamontować dodatkowe dwa głośniki 6×9 w tylnej półce na fabrycznym wzmacniaczu, czy trzeba ich nie uciągnie i trzeba wymienić na BOSE albo 300? I czy w ogóle da się je podmieniać bez żadnego grzebania w sofcie?

    Który z tych dwóch wymienionych jest lepszy ten od BOSE czy Prestige 300, a może w ogóle lepiej uderzyć w coś niefabrycznego?

Możliwość komentowania jest wyłączona.